YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey İşlemleri / Asidik Yağ Alma

Asidik yağ alma kimyasalları genelde hem yağ alma hem de pas ve tufal temizleme gerektiren parçalar için kullanılır. Metalin üzerindeki pas ve bazen de tufal temizlendiği için tercih edilebilir. Alüminyum, demir, çelik, zamak parçalar için kullanımı uygundur.

Asidik yağ alma banyoları soğuk çalışabildiği gibi sıcak çalışırsa yağ ve pas alma hızı artacaktır. İçeriğinde yüzey aktif malzemeler, emülgatörler, inhibitör ve asitler  ( fosforik, sülfürik, hidroklorik, hidroflorik, nitkik asit vb.) bulunabilir. Kimyasallar asidik yapıda olduğu için banyo ekipmanları paslanmaz veya PP den olmalıdır. Ortam sıcaklığında çalışması ve pas alması banyonun artı yönü olmasına rağmen, yüksek konsantrasyonda kullanımı dezavantajdır. Alüminyum kromat, mangan fosfat kaplama, demir fosfat ve çinko fosfatlama banyolarında ön işlem olarak kullanılabilir.

 

Metalin parça üzerindeki pas ve yağ miktarına göre %5 - 50 lik konsantrasyonlarda çalışır. İşlem süresi banyo konsantrasyonu düştükçe artacaktır. Sıcaklık gerekmese de sıcaklık reaksiyon hızını arttıracağı için tercih edilebilir. Asidik yağ alma banyolarında dikkat edilmesi gereken parametreler toplam asit, konsantrasyon ve süredir. Banyo konsantrasyonu düştükçe işlem hızı azalacak ve ekleme yapılması gerekecektir. Özellikle demir ve çelik parçalarda aşındırma yapması kimyasal içindeki inhibitör yardımı ile engellenebilir. Asit inhibitörü yardımı ile metalin üzerindeki pas ve tufal alındıktan sonra kimyasal hızı azalacak, aşındırma en aza inecektir. Bu sayede banyo ömrü de uzayacaktır. Alüminyum malzemede ise bir miktar aşındırma olması istendiğinden asit inhibitörü olmasına gerek yoktur.