YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey İşlemleri / Boya Altı Çinko Fosfat

Boya altı olarak kullanılan çinko fosfatlama, dış ortamda çalışan parçalar ve otomotiv sektöründe tercih edilir. Yüksek tuz testi ve darbe direnci nedeni ile beyaz eşya sektöründe de kullanımı yaygındır. Demir, çelik ve galvaniz kaplı parçalar için uygundur.

Çinko fosfatlama işleminin iyi bir şekilde yapılması için parçalar pas ve yağ dan temizlenmiş olmalıdır. Pas ve yağ bulunan bir yüzeye çinko fosfat kaplamak mümkün değildir. Bu nedenle fosfat kaplama öncesi parçalar yağ alma ve ardından da eğer paslı ise asit banyosuna girer ve temiz bir halde fosfatlama banyosuna alınır. Boya altı için çinko fosfat kaplama kalınlığı 2 - 5 g/m² dir. Dikkat edilmesi gereken nokta ince ve homojen bir kaplama olmasıdır. Metal üzerindeki kaplama kalın kristalli ve homojen değil ise çinko fosfat banyosu öncesi aktivasyon kullanılması gerekir. Aktivasyon banyosu çinko fosfat çekirdek büyüklüğünü etkileyerek fosfat kaplamanın ince ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır. Son banyoda ise kromlu veya kromsuz pasivasyon kullanılmalıdır. Pasivasyon su içinde bulunan iyonları temizleyerek boya altında oluşabilecek tuz oluşumunu ortadan kaldırır. Boya altında oluşan tuz ise boya yırtılmalarına neden olur.

Çinko fosfat prosesi daldırma veya sprey banyolarda yapılabilir. Daldırma çinko fosfat banyolarında 45 - 70 ºC lik sıcaklık yeterlidir. Trikatyon çinko fosfat banyolarındaki sıcaklık daha düşük olacaktır. Çinko fosfat konsantrasyonu %4 - 5 aralığındadır. Fosfatlama için gereken süre 5 - 8 dakika olabilir. Banyo kurulumu kimyasala göre tek komponentli veya üç dört komponentli olabilir. Trikatyon çinko fosfatlama banyoları yüksek korozyon direnci sağlamasına rağmen genelde çok komponentli ve kullanımı detaylıdır. Katoforez boya kullanılacak ise parçalar trikatyon çinko fosfat kaplanmalıdır. Püskürtme çinko fosfat hatlarında ise basıncın etkisi ile kaplama süresi daha azdır. Banyo kurulum konsantrasyonu daldırma çinko fosfat prosesine göre daha düşüktür. Çinko fosfat banyolarında demir yoğunluğu için hızlandırıcı ve serbest asit düzenleyici kullanılması gerekir. Çinko fosfatlama banyoları zamanla çamur oluşturacaktır. Oluşan bu çamur, belli aralıklarla dekante edilmeli veya bir filtre sistemi ile sürekli dışarı alınmalıdır. Çinko fosfat kaplama banyolarında dikkat edilmesi gereken parametreler sıcaklık, banyo konsantrasyonu, toplam asit, serbest asit, süre ve hızlandırıcı noktasıdır. Ayrıca kurutma sıcaklığının 120 ºC yi geçmemelidir. 120 ºC nin üzerindeki kurutma sıcaklıkları fosfat kristallerinin içindeki su moleküllerinin uçmasına ve kalite kaybına neden olur.

Boya Altı Çinko Fosfat Proses Hattı
-Yağ Alma (Alkali)
-Durulama
-Pas Sökücü (Paslı Parçalar İçin)
-Durulama
-Aktivasyon
-Çinko Fosfat Kaplama
-Durulama
-Pasivasyon
-Kurutma