YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey İşlemleri / Tel Çekme Çinko Fosfat

Tel çekme işleminde çinko fosfat , demir ve çelik tellerde soğuk çekme olarak kullanılır. Tel yapısındaki karbon sayısı kullanılacak çinko fosfat türünü ve kaplama kalınlığını belirler. Çinko fosfat kaplamadaki amaç, haddeden geçen telin haddeye zarar vermesi en aza indirmek ve çekilen telin korozyon direncini yükseltmektir. Fosfat kaplama sayesinde tel çekim hızı da artmış olur. Tel çekiminde, sürekli veya daldırma olarak çinko fosfat kaplamak mümkündür.

Çinko fosfatlamanın iyi bir şekilde yapılması için teller pas ve yağ dan temizlenmiş olmalıdır. Paslı ve yağlı bir tele çinko fosfat kaplamak mümkün değildir. Bu nedenle fosfatlama öncesi teli pas ve tufal dan temizlemek için asit banyosu gerekir. Genelde asit hidroklorik veya sülfürik asit içerir. Tel çekme için çinko fosfat kaplama kalınlığı 7 - 15 g/m² dir. Burada dikkat edilmesi gereken ince ve homojen bir kaplama olmasıdır. Tel üzerindeki kaplama ince kristalli veya homojen değil ise çinko fosfat banyosu öncesinde aktivasyon kullanılmalıdır. Aktivasyon, çinko fosfat çekirdek yapısını etkileyerek kaplamanın daha ince ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır. Teller fosfatlama işleminden sonra nötralizasyon banyosuna alınır. Burada amaç tellerin pastan korunmak ve tel üzerinde tuz oluşumu sağlayarak reaktif sabunu daha iyi tutmasını sağlamaktır. Son aşamada ise reaktif sabun banyosuna giren teller çekime hazır hale gelir.

Tel çekme çinko fosfatlama banyolarında 60 - 75 ºC lik bir sıcaklıklar yeterli olacaktır. Banyo kuruluş konsantrasyonu %10 - 18 aralığındadır. Fosfat kaplama için gereken süre 3 - 8 dakika arasındadır. Banyo kuruluşu ve eklemeleri farklı ürünlerle yapılabilir. Ayrıca çinko fosfat banyolarında demir yoğunluğunu düşürmek için hızlandırıcı veya serbest asit düzenleyici kullanılabilir. Özellikle tel çekme çinko fosfat banyoları zamanla çamur oluşturur. Bu çamur belli zamanlarda dekante edilmeli veya bir filtre sistemi ile sürekli dışarı alınmalıdır. Çinko fosfatlama hatlarında dikkat edilmesi gereken parametreler sıcaklık, banyo konsantrasyonu, süre, hızlandırıcı noktası, toplam ve serbest asittir.

Tel Çekme Çinko Fosfat Proses Hattı
-Pas tufal Alma
-Durulama
-Aktivasyon
-Çinko Fosfat Kaplama
-Nötralizasyon
-Reaktif Sabun
-Kurutma