YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey İşlemleri / Boru Çekme Çinko Fosfat

Boru üzerinde çinko fosfat kaplamanın iyi bir şekilde yapılması için boruların pas ve yağ dan temizlenmiş olması gerekir. Pas ve yağ bulunan bir yüzeye çinko fosfat kaplamak mümkün değildir. Bu nedenle çinko fosfatlama öncesi boruları pas ve tufal dan temizlemek için asit ve yağ alma banyosuna girmesi gerekir. Kullanılan asit hidroklorik veya sülfürik asittir olabilir.

Boru çekme için çinko fosfat kaplam kalınlığı 7 - 15 g/m² dir. Dikkat edilmesi gereken şart ince ve homojen bir kaplama olmasıdır. Boru üzerindeki fosfat kaplama ince kristalli ve homojen değil ise çinko fosfat banyosu öncesi aktivasyon kullanılmalıdır. Aktivasyon çinko fosfat çekirdek yapısını etkileyerek kaplamanın ince ve homojen olmasını sağlar. Çinko fosfat işleminden sonra borular nötralizasyon banyosuna alınır. Burada amaç boruları pastan korumak ve üzerinde tuz oluşumu sağlayarak reaktif sabun veya koruyucu yağı daha iyi tutmasını sağlamaktır.

Boru çekme çinko fosfat banyolarında 60 - 75 ºC lik sıcaklıklar yeterli olacaktır. Banyo konsantrasyonu %10 - 18 aralığında olabilir. Fosfat kaplama için gereken süre 5 - 8 dakika arasındadır. Banyo kuruluşu ve eklemeleri farklı ürünlerle yapılabilir. Kimyasal türüne göre çinko fosfat banyolarında demir yoğunluğunu düşürmek için hızlandırıcı ve serbest asit düzenleyici kullanılabilir. Çinko fosfat banyoları zamanla çamur meydana getirir. Bu çamur belli aralıklarla dekante edilmeli veya bir filtre yardımı ile sürekli dışarı alınmalıdır. Boru çekme çinko fosfatlama banyolarında dikkat edilmesi gereken parametreler sıcaklık, toplam asit, serbest asit, süre ve hızlandırıcı noktasıdır.

Boru Çekme Çinko Fosfat Proses Hattı
-Pas tufal Alma
-Durulama
-Yağ Alma
-Durulama
-Aktivasyon
-Çinko Fosfat Kaplama
-Nötralizasyon
-Reaktif Sabun veya Yağ
-Kurutma