YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey İşlemleri / Sarı Kromat

Sarı kromat kaplama alüminyum üzerinede açık sarıdan açık kahverengine kadar oluşan bir renk oluşturur. Oluşan bu kaplama alüminyum üzerinde ciddi bir korozyon direnci ve boya tutuculuğu sağlar. Boya, aşırı ısı farklılıkları, darbeler, tuz ve nem gibi dış ortamdaki olumsuz koşullara karşı dayanıklı hale gelmiştir.


Sarı kromatlama alüminyum üzerine krom+6 şeklinde kaplama yapar. Genelde oluşan bu kaplamanın ağırlığı  0,2 - 2,0 gr/m² arasındadır. Açık sarıdan başlayan bu kaplama rengi aynı zamanda kaplama kalınlığını da gösterir. Kaplama kalınlığı arttıkça renk kahverengiye doğru gidecektir.

 
Sarı kromat proses hattında dikkat edilecek parametreler sıcaklık, pH, banyo konsantrasyon ve süredir. Kromat kaplama için oda sıcaklığı yeterli olacaktır. Soğuk ortamlarda banyonun ısıtılması gerekir. Banyo pH’ı 1,50 - 2,50 arasında olması kromat kaplama için uygundur. Düşük pH lar tozlanmaya yüksek pH lar ise kaplama süresinin uzamasına neden olabilir. Zamanla banyo pH’ı yükselir. Nitrik asit ilave edilir ve pH istenilen seviyeye çekilir.

 

Her kromat banyosunun, ürüne göre değişen bir kurulum konsantrasyonu vardır. Zamanla banyonun toplam krom noktası düştüğü için ilaveler yapılması gerekir. Düşük konsantrasyon kromat kaplama hızını düşürecek, yüksek konsantrasyon ise hızlı bir kaplama ve tozlanma meydana getirecektir. Sarı kromatlama süresini genelde kullanıcı belirler. Hızlı kaplama yapan bir banyoda alüminyum parçaları kısa süreli tutması gerekir. Dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise kurutma ısısının 70 dereceyi geçmemesidir. Yüksek sıcaklıklarda ki kurutma, kromat filminin içerisinde su kaybına neden olur. Sonucunda kalite kaybı meydana gelir. İşlem banyoları arasındaki durulamalar önemlidir. Durulamalar sık sık değişmez ise bir sonraki banyoya taşınma olacak ve banyo ömürleri kısa olacaktır.


İki ayrı kromat kaplama prosesi vardır. Bunlardan bir tanesi alkali yağ alma ile başlayan hatlar. İkincisi ise asidik yağ alma ile başlayan hatlar.

1.Sarı Kromat Proses Hattı
-Yağ Alma (Alkali)                       
-Durulama                                  
-Kostik (Aşındırma)                       
-Durulama                                  
-Nitrik Asit                                 
-Durulama
-Sarı Kromat Kaplama
-Deiyonize Durulama
-Kurutma