YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey İşlemleri / Yeşil Kromat

Yeşil kromat alüminyum üzerine de açık yeşil bir kaplama yapar. Diğer bir adı da krom fosfat olan bu kaplamanın ciddi bir korozyon direnci vardır. Toz veya yaş boya, aşırı ısı farklılıkları, darbeler, tuz ve nem gibi dış ortamdaki olumsuz koşullara karşı dayanıklı hale gelmiştir.
Yeşil kromat kaplama alüminyum üzerinde krom+3 şeklinde kaplama oluşturur. Oluşan bu kaplama 0,2 - 2,0 gr/m² ağırlığındadır. Açık yeşilden başlayan bu kaplama rengi aynı zamanda kaplama kalınlığını da gösterir. Kaplama kalınlaştıkça renk daha koyu yeşil ve alacalı olmaya başlar. 
Yeşil kromatlama  hattında dikkat edilecek parametreler sıcaklık, pH, krom noktası ve süredir. Yeşil kromat için yüksek sıcaklıklar gerekmez. Ortam sıcaklığı kaplama için yeterli olacaktır. Soğuk ortamlarda banyonun ısıtılması gerekir. Banyonun pH’ı 1,50 - 2,50 arasında ise kromat kaplama için uygundur. Her kromat banyosunun ürüne göre değişen bir kuruluş miktarı vardır. Yeşil  kromat banyosu genelde hızlandırıcı ile birlikte kullanılır. Zamanla banyo konsantrasyonu düştüğü için ilaveler yapılmalıdır. Düşük konsantrasyon kromat kaplama hızını düşürecek, yüksek konsantrasyon ise hızlı bir kaplama ve tozlanma oluşturacaktır. Yeşil kromat kaplama süresini genelde kullanıcı belirler. Hızlı kromat kaplayan bir banyoda alüminyum parçalar daha kısa süreli tutulmalıdır.
İki ayrı yeşil kromat kaplama prosesi vardır. Bunlardan bir tanesi alkali yağ alma ile başlayan hatlar. İkincisi ise asidik yağ alma ile başlayan hatlar.

1.Yeşil Kromat Proses Hattı

-Yağ Alma (Alkali)                       
-Durulama                                  
-Kostik (Aşındırma)                       
-Durulama                                  
-Nitrik Asit                                 
-Durulama
-Yeşil Kromat Kaplama
-Deiyonize Durulama
-Kurutma

2.Yeşil Kromat Proses Hattı
-Yağ Alma (Asidik)  
-Durulama
-Yeşil Kromat Kaplama
-Deiyonize Durulama
-Kurutma