YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey İşlemleri / Şeffaf Kromat

Şeffaf kromat alüminyum üzerin de gözle görülmeyen açık renkte bir kaplama yapar. Diğer adı krom fosfat olan bu kaplama alüminyum üzerine ciddi bir kromat kaplama yapar. Aşırı ısı farklılıkları, darbeler, tuz ve nem gibi dış ortamdaki olumsuz koşullara karşı boya daha dayanıklı hale gelmiştir.


Şeffaf kromatlama alüminyum üzerine krom+3 şeklinde kaplama yapar. Bu kaplamanın ağırlığı  0,2 - 2,0 gr/m² arasındadır. Açık renkte bir kaplama oluşan bu proseste alüminyum hafif matlaşır. Kaplama kalınlaştıkça matlık daha da artar. 
Şeffaf kromat hattında dikkat edilecek parametreler sıcaklık, pH, banyo konsantrasyonu ve süredir. Kromatlama için yüksek sıcaklıklar gerekmez. Oda sıcaklığında kaplama yapılabilir. Aşırı soğuk ortamlarda ise banyonun ısıtılması gerekir. Banyo pH’ı 1,50 - 2,50 arasında olması kromat kaplama için uygundur. Her kromat banyosunun kimyasala göre değişen bir kurulum konsantrasyonu vardır. Şeffaf  kromatlama banyosu genelde hızlandırıcı ile birlikte kullanılır. Zamanla banyo konsantrasyonu düştüğü için ilaveler yapılmalıdır. Düşük konsantrasyon kromat kaplama hızını düşürür. Yüksek konsantrasyon ise hızlı bir kaplama ve tozlanma meydana getirecektir. Şeffaf kromat kaplama süresini genelde kullanıcı belirler. Hızlı kaplama yapan bir banyoda alüminyum parçaları daha kısa süreli tutmak gerekir.
İki ayrı şeffaf kromat kaplama prosesi vardır. Bunlardan bir tanesi alkali yağ alma ile başlayan hatlar. İkincisi ise asidik yağ alma ile başlayan hatlar.

1.Şeffaf Kromat Proses Hattı           
-Yağ Alma (Alkali)                       
-Durulama                                  
-Kostik(Aşındırma)                       
-Durulama                                  
-Nitrik Asit                                 
-Durulama
-Şeffaf Kromat Kaplama
-Deiyonize Durulama
-Kurutma

2.Şefaf Kromat Proses Hattı
-Yağ Alma (Asidik)  
-Durulama
-Şeffaf Kromat Kaplama
-Deiyonize Durulama
-Kurutma