YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey İşlemleri / Demir Fosfat ve Uygulamaları

Demir fosfatlama,  yüksek korozyon gerektirmeyen parçalar da sprey, daldırma,fırça veya silme yöntemleri ile uygulanır. Demir fosfat kaplama, çinko fosfata göre yatırım maliyeti çok yüksek değildir. Banyo sayısı az ve kaplama miktarı daha düşük olduğundan daha fazla tercih edilir. Genelde demir fosfatlama iç ortamda, güneş ve yağmur gibi şartlardan etkilenmeyecek parçalarda için kullanılır. Demir, çelik ve galvaniz kaplı metaller için demir fosfat uygun bir kaplama yöntemidir.

Demir fosfat kaplama, metal yüzeyinde 0,2 - 1,0 gr/m² lik bir kaplama yapar. Metalin yüzeyinde mavi den başlayarak sarı, kızıl, gri gibi renk tonlarında kaplama yapar. Renk farklılıklarının sebebi metal türü, işlem süresi, kimyasalın içeriği ve banyo konsantrasyonu olabilir. İşlem sıcaklıkları çok yüksek değildir. Banyo sıcaklığı ürün ve kullanım yöntemine göre 40- 65ºC arasında değişebilir. Banyo pH ı 3,5 - 6 arasında olması idealdir. Düşük pH larda daha hızlı ve agresif bir kaplama, yüksek pH larda yumuşak bir kaplama oluşur. Eğer metalin üzerin de uygun bir kaplama meydana gelmemiş ise pasivasyon ve kurutma işlemlerinde sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle ürün prospektüsündeki kullanım şartlarına asgari düzeyde uyulmalıdır. Demir fosfatlamanın boya altında yüksek koruyuculuğu vardır, kendi başına ise ciddi bir korozyon direnci yoktur. Bu nedenle demir fosfat kaplanan parça hızlı bir şekilde kurutulmalı ve boyaya girmelidir. Uzun süre boyanmadan bekleyen parçalarda belli bir süre sonra pas oluşabilir. 

Demir fosfat kullanımında amaç, yüzey alanını artırarak boyanın yapışmasını kolaylaştırmaktır. Oluşan kaplama sonucu yüzey girintili çıkıntılı olur ve boya yüzeye çok daha iyi tutunur. Yüzeye sıkıca tutunan boyanın da darbelere karşı direnci üst seviyeye çıkar. Ayrıca demir fosfat kaplama, metal ile boya arasında tampon görevi üstlenir. İç ve dış sıcaklık farklılıklarından kaynaklanan boya deformasyonunu en aza indirir. Boyanan parçalar taşıma esnasında veya daha sonradan darbe aldığında boya zedelenebilir. Demir fosfat, boya altından yürüyecek pasın hızını en aza indirecektir. 

1.Demir Fosfat Proses Hattı
-Yağ Alma (Alkali)
-Durulama
-Demir Fosfat Kaplama
-Durulama
-Pasivasyon (Kromsuz Pasivasyon)
-Kurutma

 

2.Sprey Demir Fosfat Proses Hattı

-Demir Fosfatlama + Nötr Yağ Alma
-Durulama
-Pasivasyon (Kromsuz Pasivasyon)
-Kurutma