YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey İşlemleri / Çinko Fosfat ve Uygulamaları

Çinko fosfat genelde uzun süreli korozyon ve darbe direnci gerektiren metal parçalar için kullanılır. Dış ortamda kullanılacak boyalı parçalar için tercih edilir. Otomotiv, boru çekme, tel çekme ve koyucu yağ öncesi çinko fosfat kullanımı yaygındır.İç ortamda kullanılan ürünler içinde yüksek korozyon direnci istenirse kullanılabilir. Demir, çelik ve galvaniz kaplı parçalar için uygun bir kaplama yöntemidir.

Çinko fosfatlama, demir fosfat kaplamaya göre metal üzerine çökme şeklinde bir kaplama yapar. Metal üzerinde oluşan çinko fosfat kaplama kalınlığı 2- 35 g/m² dir. Boya altı için uygun olan çinko fosfat kaplama kalınlığı 2-5 g/m² dir. Daha yüksek kaplama kalınlıkları boya altı için uygun değildir. Tel çekme ve boru çekme hatlarında çinko fosfat kaplama kalınlığı 7- 15 g/m² arasında olabilir. Daha düşük kaplama haddelerin zorlanmasına neden olduğu için tavsiye edilmez. 20-35  g/m² lik çinko fosfat kaplama kalınlıkları ise koruyucu yağ öncesi kullanılır. Amaç koruyucu yağın çinko fosfat kristalleri arasına girerek uzun süreli korozyon direnci sağlamasıdır.

Çinko fosfatlama prosesi daldırma veya püskürtme hatlarda trikatyon olarak da kullanılabilir. Fosfat kaplama hattının önünde mutlaka alkali veya asidik yağ alma olmalıdır. Yağlı ve paslı metalin çinko fosfat kaplanması problem yaratacaktır. Çinko fosfat kristallerinin ince ve homojen olması için ise fosfat banyosu öncesinde aktivasyon dan geçmesi gerekir. Demir fosfatlama prosesine göre daha karmaşık ve detaylıdır. Dikkat edilmesi gereken parametreler toplam ve serbest asit, sıcaklık, süre ve hızlandırıcı noktasıdır.

 

Çinko Fosfat Proses Hattı
-Yağ Alma (Alkali)
-Durulama

-Aktivasyon
-Çinko Fosfat Kaplama
-Durulama
-Pasivasyon (Kromsuz Pasivasyon)
-Kurutma