YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey İşlemleri / Pas Sökücüler ve Uygulamaları

Pas sökücü, genelde asidik kimyasallarla metali pastan ve tufal dan arındırmaktır. Pas sökücü için farklı asitler, farklı yöntemlerle kullanılabilir. Önemli olan pasın derinliği ve malzemenin türüdür. Metalin cinsine göre uygun pas sökücü kullanılması gerekir. Alüminyum, zamak gibi parçalarda çok fazla görülmeyen pas, demir, çelik ve döküm gibi malzemelerde oldukça sık görülür. Üzerinde pas ve tufal bulunan malzemelere yüzey işlem uygulanamaz. Özellikle de demir fosfat, mangan fosfat ve çinko fosfat kaplamak mümkün olmaz.

Pas sökücüler daldırma, püskürtme ve fırça ile kullanılabilir. Fırça veya elle temizlenecek ise aynı zamanda metalin yağıda alınmış olur. Daldırma veya sprey olarak uygulanacak ise mutlaka öncesinde yağı alınmış olmalıdır. Yağı alınmayan parçaların pası zor sökülür. Dikkat edilmesi gereken diğer nokta pas sökme işleminden sonraki durulamadır. Durulamaya aşırı miktarda pas sökücü taşınırsa sonraki fosfatlama banyosu bozulacaktır. Sık sık durulama banyosu yenilenmelidir.

Pas sökücü kimyasalların bazılarında yağ alma ve asit inhibitörü bulunur. Bu ürünlerle yapılan işlemler de parçanın hem yağı hem de pası temizlenmiş olur. Ayrıca asit inhibitörü banyonun ömrünü uzatacak ve metalin fazla aşınmasını engelleyecektir.

Pas sökücüler genelde ortam sıcaklığında çalışırlar. Sıcaklık reaksiyon hızını arttıracağı için pas sökme işlemi daha kısa sürede gerçekleşir. Pas sökme işleminin süresi tamamen pasın derinliğine, banyo konsantrasyonuna ve sıcaklığa bağlıdır. Konsantrasyonu yüksek banyoda, parçalar daha kısa sürede çıkacaktır. %20 – 50 lik banyo konsantrasyonu genelde yeterlidir.