YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey İşlemleri / Korozyon Önleyiciler

Korozyon önleyici kimyasallar, metal üzerinde bir film tabaka oluşturarak metalin hava ile reaksiyonunu keser ve metali geçici bir süre pastan korur. Demir fosfat ve çinko fosfat ile kaplanan veya sadece yağı alınan metal parçalar pasa karşı dirençli değildir. Havada ki oksijen ile reaksiyona girerek pas oluşturabilir. Eğer parçalar birkaç gün bekleyecek ise bir sonraki işleme kadar( boya, vaks, koruyucu yağ vb.) pas oluşumunu engellemek için korozyon önleyici kimyasallar ile korunması gerekebilir.

 
 
ANTICOR R 10 - Korozyon Önleyici

ANTICOR R 10, demir ve çelik parçaları kısa süreli korozyona karşı koruyan bir üründür. Demir fosfat ve çinko fosfat kaplama işleminden sonra veya yağ alma banyosunun ardından kullanılabilir. Belli bir süre metali pasa karşı koruyacaktır. Daldırma veya püskürtme banyolarda  %1-2 konsantrasyonda, ortam sıcaklığında çalışır. Banyo pH ı 8-10 aralığındadır ve banyo bu pH aralığının dışına çıkarsa yeniden kurulmalıdır. Sızdırmazlık testlerinde kullanılabilir. 

 

ANTICOR R 7 - Korozyon Önleme Sıvısı

Anticor R 7 demir ve çelik parçaları geçici bir süre korozyona karşı koruyan bir kimyasal üründür. Demir fosfatlama veya çinko fosfatlama işleminden sonra veya yağ alma banyosundan sonra kullanılabilir. İçeriğinde bulunan aminler yardımı ile metali pasa karşı koruyacaktır. Daldırma olarak % 1 - 2 konsontrasyon aralığında, ısıtmaya gerek olmadan çalışır. pH 8 - 10 aralığında ve banyo bu pH seviyesinin dışına çıkarsa yeniden kurulum yapılmalıdır.