YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey İşlemleri / Reaktif Sabunlar

Soğuk Çekme Reaktif Sabun

Tel çekme ve boru çekme sektöründe soğuk şekillendirme öncesi kullanılan yarı reaktif veya reaktif sabunlardır. Filmaşin veya kangal halindeki teller asit banyosunda temizlendikten sonra çinko fosfat banyosuna girer. Çinko fosfat kaplama işleminden sonra haddede çekilecek teller, çubuklar ya da borular sabun banyosuna girer. Yüzeyi sabun kaplanan tel haddeden rahat bir şekilde geçer. Aynı durum çinko fosfat kaplanmış boru, ve çubuklar için de geçerlidir. Soğuk çekme işleminden önce reaktif sabun banyosuna giren parçaların çekim işlemi kolaylaşmış olur.

PHORYLUBE W 20 - Yarı Reaktif Çekme Sabun

Tel çekme prosesinde, çinko fosfatlama sonrası kullanılan yarı reaktif bir sabundur. Yapısında bulunan stearatlar ve koruyucular yardımı ile tel yüzeyinin tamamı reaktif sabun ile kaplanır. 70 - 85 °C sıcaklıkta çalışır. Düşük sıcaklıklarda kaplama kalınlığı artar. Her türlü kalınlıktaki teller için uygundur. Çok ince tellerin kuruması zor olduğu için kurutma gerekebilir. 3 - 5 dakikalık bir işlem süresi tellerin kaplanması için yeterlidir. Yarı reaktif sabun banyosunun kuruluş konsantrasyonu % 3 - 6 arasındadır. 

 

PHORYLUBE W 80 - Yarı Reaktif Soğuk Çekim Sabunu

PHORYLUBE W 80, tel çekme ve boru çekme hatlarında çinko fosfatlama sonrası kullanılan bir üründür. İçeriğindeki stearat, diğer yağ asidi tuzları ve koruyucular yardımı ile metal yüzey kaplanarak hem paslanmaya karşı çok iyi bir direnç oluşturulur hem de soğuk çekim işlerini kolaylaştıracak kaydırıcılık sağlanır. Reaktif sabun banyosu  70 - 75 °C gibi sıcaklık aralığında yeterli derecede reaktif durumdadır. 2 - 5 dakikalık bir işlem süresi sabun kaplama için yeterlidir. Banyo kuruluş konsantrasyonu % 2,5 - 5 arasındadır.