YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey Kimyasal İşlemleri - Ürünler / Çinko Fosfat Kaplama

Çinko fosfatlama, demir fosfata göre daha yüksek korozyon direnci gerektiren şartlarda tercih edilir. Çinko fosfat kaplama boya altı, soğuk çekme ve koruyucu yağ ile birlikte kullanılabilir. Çinko fosfat  boya altı olarak uygulanacak ise metal parça üzerine 2-6 gr/m2 lik bir kaplama yapması istenir. Daha yüksek miktarda kaplama yapmaya gerek yoktur. Tel ve boru çekme sanayinde soğuk şekillendirme yapılacak parçalarda daha yüksek miktarda bir kaplama gerekir. Yaklaşık 5-15 gr/m2 lık bir çinko fosfat kaplama yeterli olacaktır. Metal parça kalın çinko fosfat ile kaplanması isteniyorsa kaplama kalınlığı 15-35 gr/m2 ye kadar çıkabilir. Yüksek miktardaki fosfat kaplama sonrası parçalar koruyucu yağ banyosuna girer ve korozyona karşı uzun süreli bir direnç sağlanmış olur.     
 

PHORYL Z 26 - Daldırma Çinko Fosfat

Kullanımı basit tek komponentli bir üründür. Daldırma çinko fosfat banyolarında hızlandırıcı ve serbest asit düzenleyici gerekmeden kullanılır. Metal üzerine yaptığı çinko fosfat kalınlığı 2-4 gr/m2 dir. Boya öncesi kullanıldığında yüksek korozyon direnci sağlar ve iyi bir boya tutunma sağlar. Metal üzerinde ince kristalli çinko fosfat tabakası oluşturduğu için, aktivasyon banyosuna gerek kalmadan homojen bir yüzey oluşturur. Yapısında fosforik asit olduğu için çinko fosfat banyosu paslanmaz veya polipropilen den olmalıdır. 60-70°C lik banyo sıcaklığı çinko fosfat kaplamanın olması için yeterlidir. Banyo sıcaklığına ve konsantrasyona bağlı olarak çinko fosfatlama için işlem süresi 5-10 dakika arasında olacaktır. Zamanla çinko fosfat banyosunun dibinde fosfat çamuru meydana gelir. Oluşan bu fosfat çamuru dekante edilerek temizlenmelidir. Demir, çelik ve özellikle döküm malzemeler için uygundur. Elektrostatik toz boya ve yaş boya için yüksek korozyon direnci ve boya yapışması sağlayacaktır. 

 

PHORYL Z 36 - Daldırma Çinko Fosfat

Phoryl Z 36 kullanımı kolay tek komponentli bir sıvı bir kimyasaldır. Daldırma çinko fosfatlama hatlarında hızlandırıcı ve serbest asit düzenleyici gerekmeden kullanılır. Demir, çelik, döküm ve galvaniz üzerine yaptığı çinko fosfat kaplama kalınlığı 3-4 gr/m2 dir. Boya öncesi ve kauçuk yapıştırma öncesi kullanılabilir. Boya sonrası yüksek korozyon direnci ve iyi boya tutunma kabiliyeti sağlar. İnce kristalli çinko fosfatlama gerçekleştirmesine rağmen öncesinde aktivasyon banyosu kullanılırsa, fosfat kaplamanın daha homojen bir yüzey oluşturduğu gözlenir. Yapısında fosforik asit olduğu için çinko fosfat banyosu paslanmaz veya polipropilen den olmalıdır. 60-75°C lik banyo sıcaklığı çinko fosfat kaplamanın olması için yeterlidir. Banyo sıcaklığına ve konsantrasyona bağlı olarak çinko fosfatlama için işlem süresi 5-10 dakika arasında olacaktır. Phoryl Z 36 az çamur yapmasına rağmen belli bir süre sonra banyo dibinde fosfat çamuru meydana gelir. Oluşan bu fosfat çamuru dekante edilerek temizlenmelidir. Demir, çelik,döküm ve galvaniz kaplı malzemeler için uygundur. Elektrostatik toz boya ve yaş boya için yüksek korozyon direnci ve boya tutunması sağlayacaktır. 

 

PHORYL Z 100 - Daldırma Çinko Fosfat

Daldırma çinko fosfat hatlarında hızlandırıcı ile birlikte kullanılan bir kimyasaldır. Metal üzerine yaptığı çinko fosfat kaplama kalınlığı 2-4 gr/m2 aralığındadır. Boya öncesi metal parçalar üzerinde yüksek korozyon direnci ve iyi boya tutunma kabiliyeti sağlar. İnce kristalli bir çinko fosfat kaplama oluştuğu için aktivasyon banyosu kullanılmasına gerek kalmaz ve metal üzerinde homojen bir yüzey oluşturur. Asidik karakterde olduğu için çinko fosfat banyosu paslanmaz veya polipropilen den olmalıdır. Fosfat banyosunda zamanla oluşan demir miktarını düşürmek için hızlandırıcı kullanılır. Phoryl Z 100 ün en önemli özelliği az çamur yaparak dekantasyon süresinin uzun olmasıdır. 65-75°C lik bir banyo sıcaklığı çinko fosfatlamanın olması için yeterlidir. Toplam asit ve sıcaklığa bağlı olarak çinko fosfatlama için gereken işlem süresi 5-10 dakikadır. Zamanla banyo dibinde fosfat çamuru meydana gelir. Belli aralıklarla bu fosfat çamuru temizlenerek dekante edilmelidir. Demir ve çelik malzemeler için uygun bir fosfat kaplama meydana getirir. Toz boya ve yaş boya için yüksek korozyon direnci ve boya tutuculuğu sağlar.

 

PHORYL ACT 15 - Aktivasyon

Daldırma çinko fosfat banyolarının hemen öncesinde kullanılır. Fosfat kaplamanın ince ve düzenli olmasını sağlayan, hafif alkali özellikte toz bir üründür. Suda tamamen çözünür yapıda olmadığından banyo sürekli karıştırılarak homojen bir dağılım sağlanması gerekir. Aksi halde ürün dibe çöker ve işlevsiz kalır. Kullanım konsantrasyonu %0,1 - 0,3 aralığındadır. Ortam sıcaklığında 1 dk. işlem süresi yeterli olur. Banyo kontrolü pH a bakılarak yapılır. pH 8 - 10 aralığının dışına çıktığında ekleme yapılmalı ya da banyo tekrardan kurulmalıdır.

 

PHORYL Z 14 - Daldırma Çinko Fosfat

Kullanımı kolay ve hızlandırıcı ile birlikte kullanılan bir kimyasaldır. Daldırma çinko fosfat hatlarında özellikle demir, çelik ve galvaniz kaplı yüzeylerde kullanılır. Metal üzerinde oluşturduğu çinko fosfat kaplama kalınlığı 3-4 gr/m2 dir. Boya üzerinde yüksek korozyon direnci ve boya tutuculuğu sağlar. İnce kristalli çinko fosfatlama gerçekleştirmesine rağmen öncesinde aktivasyon banyosu kullanılırsa, fosfat kaplamanın daha homojen bir yüzey oluşturduğu gözlenir. Fosforik asit ihtiva ettiği için çinko fosfat banyosu paslanmaz veya polipropilen den olmalıdır. Çinko fosfat kaplamanın oluşması için 60-70°C lik sıcaklık yeterlidir. Toplam asit ve sıcaklığa bağlı olarak çinko fosfatlama için gereken işlem süresi 5-8 dakika arasındadır. Zamanla banyo dibinde fosfat çamuru meydana gelir. Belli aralıklarla bu fosfat çamuru temizlenerek dekante edilmelidir. Demir, çelik ve galvaniz malzemeler için uygundur. Elektrostatik toz boya ve yaş boya için yüksek korozyon direnci sağlayacaktır. 

 

PHORYL Z S 20 - Sprey Çinko Fosfat

Sprey çinko fosfat kaplama banyolarında kullanılan sıvı bir kimyasaldır. Metal üzerinde oluşturduğu çinko fosfat kaplama kalınlığı 2-3 gr/m2 dir. Metal parçalar üzerinde yüksek korozyon direnci ve iyi boya yapışma kabiliyeti sağlar. Çinko fosfat kristallerinin ince ve homojen olması için mutlaka fosfatlama öncesinde aktivasyon kullanılmalıdır.  Fosforik asit içerikli olduğu için çinko fosfat banyosu paslanmaz veya polipropilen den olmalıdır. Fosfat banyosunda zamanla oluşan demir miktarını düşürmek için hızlandırıcı kullanılır. Phoryl Z S 20 için püskürtme basıncı 1,0-1,6 bar arasında olmalı ve banyo sıcaklığı 50-60°C olmalıdır. Daha yüksek ve düşük  basınçlarda kalite kaybı meydana gelir. Toplam asit ve sıcaklığa bağlı olarak çinko fosfatlama için işlem süresi 2-3 dakika arasında olmalıdır. Zamanla banyo dibinde fosfat çamuru oluşur ve dekante edilerek temizlenmelidir. Demir ve çelik malzemeler için uygun bir kaplama meydana getirir.

 

PHORYL ACT 25 - Aktivasyon

Sprey çinko fosfatlama hatlarında, fosfat kaplamadan önce kullanılan toz bir üründür. Fosfat kaplamanın ince ve düzenli olmasını sağlar. Hafif alkali özelliktedir. Kullanım konsantrasyonu %0,1 - 0,2 aralığındadır. Ortam sıcaklığında 1 dk. işlem süresi yeterli olur. Banyo kontrolü pH a bakılarak yapılır. pH 8 - 10 aralığının dışına çıktığında ekleme yapılmalı ya da banyo tekrardan kurulmalıdır.

 

PHORYL ZT 25 - Trikatyon Daldırma Çinko Fosfat

Metal endüstrisinde trikatyon daldırma çinko fosfat banyolarında kullanılan çok komponentli bir üründür. Serbest asit düzenleyici, hızlandırıcı ve farklı kuruluş komponentleri ile birlikte kullanılır. Çinko fosfatlama banyosunun kuruluşu ve eklemeleri farklı kimyasallar ile yapılır. Çinko fosfatlama banyosunun öncesinde fosfat kristallerinin ince ve homojen olması için mutlaka aktivasyon banyosu kullanılmalıdır. Metal parçalar üzerinde oluşan çinko fosfat kaplama kalınlığı 1,5-3 gr/m2 dir. Özellikle kataforez boya öncesi kullanılır ve yüksek korozyon direnci sağlar. Boya tutunma kabiliyetini en üst seviyeye çıkarır. Fosforik asit içerdiği için çinko fosfat banyosu paslanmaz veya polipropilen den olmalıdır. 45-55°C lik düşük banyo sıcaklığı çinko fosfat kaplamanın olması için yeterlidir. Toplam asit ve sıcaklığa bağlı olarak fosfatlama için işlem süresi 3-8 dakika arasında olmalıdır. Demir, çelik, döküm ve galvaniz kaplı malzemeler için kullanımı uygundur.

 

PHORYL ZT 27 - Trikatyon Sprey Çinko Fosfat

Sprey trikatyon çinko fosfat kaplama banyolarında kullanılan çok komponentli bir üründür. Özellikle kataforez boya öncesi kullanılır ve korozyon direncinin artması sağlanır. Demir, çelik, döküm ve galvanizli malzemeler için uygundur. Trikatyon çinko fosfat banyosunun kuruluşunda serbest asit düzenleyici ve hızlandırıcı ile birlikte kullanılır. Çinko fosfatlama banyosunun kuruluşu ve eklemeleri farklı kimyasallar ile yapılır. Çinko fosfat banyosu öncesinde fosfat kristallerinin ince ve homojen olması için mutlaka aktivasyon banyosu kullanılmalıdır. Metal parçalar üzerinde oluşan çinko fosfat kaplama kalınlığı 1,5-3 gr/m2 aralığındadır. Fosforik asit içerikli olduğu için çinko fosfat banyosu paslanmaz veya PP den olmalıdır. 45-55°C lik düşük banyo sıcaklığı çinko fosfat kaplamanın olması için yeterlidir. Toplam asit ve sıcaklığa bağlı olarak fosfatlama için işlem süresi 2-3 dakika arasındadır. Çinko fosfat banyosunun püskürtme basıncı 1,0-1,6 bar aralığında olması yeterlidir.

 

 

PHORYL Z 29 - Koruyucu Kalın Çinko Fosfat

Koruyucu yağ öncesi kullanılan çift komponentli bir kimyasaldır. Çinko fosfatlama banyosunun kuruluşu ile eklemesi farklı kimyasallardan oluşur. Kalın kristalli bir çinko fosfat tabakası istendiği için aktivasyon kullanımına gerek yoktur. Metal üzerinde oluşan çinko fosfat kaplama kalınlığı 20-35 gr/m2 dir. Bu nedenle fosfat kaplamanın, yüksek konsantrasyon ve yüksek sıcaklıkta yapılması gerekir. Çinko fosfatlama banyosunun sıcaklığı 90-95°C ve toplam asit yaklaşık 80 dir. Toplam asit ve sıcaklığa bağlı olarak fosfatlama için işlem süresi 5-15 dakika olmalıdır. Çinko fosfatlama işlemi bittikten sonra parçalar koruyucu yağ banyosuna girer ve uzun süre pasa karşı dirençli hale gelir. Demir, çelik ve özellikle döküm malzemeler için uygundur. 

 

PHORYL Z 84 - Tel Çekme Çinko Fosfat

Soğuk tel çekme işlemlerinden önce  kullanılan çinko fosfatlama kimyasalıdır. Daldırma ve sürekli tel çekme çinko fosfat prosesinde kullanılır. Özellikle düşük karbonlu tellerin çekiminde çekim hızının arttırılması ve hadde ömrünü uzatmak için gereklidir. Çinko fosfat kaplama banyosundaki demir miktarının düşürülmesi için hızlandırıcı ile birlikte kullanılır. Çinko fosfatlama öncesi aktivasyon kullanılması gerekir ve çinko fosfatlama sonrası nötralizasyon kullanılırsa korozyon direnci ve sabun yapışma kabiliyeti artar. Özellikle tek çekim yapılan teller için son banyoda yarı reaktif sabun kullanılması tel çekim hızını arttırır. Phoryl Z 84 prosesinde banyo sıcaklığı  60-70°C ve çinko fosfat kaplama kalınlığı 7-9 gr/m2 dir. Banyo sıcaklığına ve konsantrasyona bağlı olarak çinko fosfatlama için gereken işlem süresi 5-8 dakika arasında olacaktır.

 

PHORYL Z 86 - Tel Çekme Çinko Fosfat

Soğuk tel çekme işlemlerinden önce  kullanılan çinko fosfatlama kimyasalıdır. Daldırma çinko fosfat prosesinde soğuk çekimli teller için uygundur. Düşük karbonlu tellerin çekim işleminde çekim hızının arttırılmasına ve hadde ömrünün uzamasına yardımcı olur. Hadde ile tel arasında kalan çinko fosfat tabakası haddelerin daha uzun süre kullanılmasını sağlar. Phoryl Z 86 prosesinde hızlandırıcı kullanılmadığı için çinko fosfatlama banyosundaki demir miktarı zamanla artar. Banyodaki demir miktarı belli bir seviyeye ulaştığında ya hava verilerek demir miktarı düşürülür yada dökülüp yeniden kurulur. Çinko fosfatlama öncesi çekilecek tellerin aktivasyon banyosuna girmesi gerekir. Çinko fosfat sonrası nötralizasyon kullanılırsa korozyon direnci ve telin sabun alma kabiliyeti artar. Özellikle tek çekim yapılan teller için son banyoda yarı reaktif sabun kullanılması tel çekim hızını arttırır. Phoryl Z 86 prosesinde banyo sıcaklığı  60-70°C ve çinko fosfat kaplama kalınlığı 12-14 gr/m2 dir. Banyo sıcaklığına ve konsantrasyona bağlı olarak çinko fosfatlama için gereken işlem süresi 5-8 dakika arasında olmalıdır.

 

PHORYL Z 87 - Tel Çekme Çinko Fosfat

Phoryl Z 87 daldırma ve sürekli tel çekme çinko fosfat hatlarında kullanılan çift komponentli bir kimyasaldır. Özellikle yüksek karbonlu tellerin çekiminde çekim hızının arttırılması ve hadde ömrünü uzatmak için gereklidir. Çinko fosfatlama hattında demir miktarının düşürülmesi için hızlandırıcı ile birlikte kullanılır. Tel üzerindeki çinko fosfat kristallerin ince ve homojen bir kaplama oluşması için aktivasyon kullanılmalıdır. Çinko fosfat sonrası nötralizasyon kullanılması korozyon direnci ve sabun yapışma kabiliyetini arttırır. Özellikle tek çekim yapılan teller için son banyoda yarı reaktif sabun kullanılması tel çekim hızını arttırır. Phoryl Z 87 prosesinde banyo sıcaklığı  70-80°C ve çinko fosfat kaplama kalınlığı 6-8 gr/m2 dir. Toplam asit ve sıcaklığa bağlı olarak çinko fosfatlama için işlem süresi 5-8 dakika arasında olacaktır.

 

PHORYL Z 83 - Boru Çekme Çinko Fosfat

Soğuk boru çekme işlemlerinden önce  kullanılan çinko fosfat kaplama kimyasalıdır. Phoryl Z 83 daldırma boru çekme çinko fosfat hatlarında kullanılan çift komponentli bir üründür. Banyo kuruluşu ve eklemeleri farklı kimyasallar ile yapılır. Boru üzerindeki çinko fosfat kristallerin ince ve homojen olması için aktivasyon kullanılması gerekir. Çinko fosfatlama sonrası  reaktif sabun kullanılması boru çekme hızını arttıracaktır. Phoryl Z 83 prosesinde banyo sıcaklığı 70-80°C ve çinko fosfat kaplama kalınlığı 3-5 gr/m2 dir. Banyo sıcaklığına ve konsantrasyona bağlı olarak çinko fosfatlama için gereken işlem süresi 5-8 dakika arasında olmalıdır.