YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey Kimyasal İşlemleri - Ürünler / Alkali Yağ Alma

Alkali yağ alma işlemi sprey, daldırma ve ultrasonik metotlarla uygulanabilir. Alüminyum, zamak, bakır, pirinç, demir ve çelik için uygundur. Demir ve çelik için sorunsuz olmasına rağmen alüminyum ve pirinç gibi metallerin temizlenmesinde kararmayı engellemek gerekir.

Alkali yağ almalar genelde 50-95°C sıcaklık aralığında çalışır. Düşük sıcaklıklarda reaksiyon hızı düştüktür. Etkili bir temizlik gerçekleşmeyebilir. Bu yüzden işlem çözeltisinin sıcaklığı önemli bir parametredir.

Daldırma yağ alma banyoları genelde alkali yağ alma kimyasallarından oluşur. Yüksek alkalite ve sıcaklık ile birlikte metal üzerinden yağ alma işlemi yapılır. Demir fosfat, çinko fosfat ve mangan fosfat kaplama banyoları öncesi kullanımı uygundur. Asidik karakterdeki yağ alma banyoları ise pas ve tufal sökme özelliğine sahiptir. Ayrıca yağ alma banyolarının yeterli olmadığı durumlarda yağ alma katkıları da kullanılabilir.

Püskürtme yağ alma banyolarında, daldırma yağ alma banyolarına göre ekstradan basınç farkı vardır. Genelde 1,4-2,0 bar arasında olan bu basınç bazı durumlarda 3,0- 4,0 bar basınçlara kadar çıkarılabilir. Bu basınç sayesinde temizleme efekti üst seviyeye çıkar. Banyo sıcaklığı 50-65°C aralığındadır ve daldırma yağ alma tesislerine göre daha düşük seviyededir. Metal parçaları temizleme süresi de daldırma sistemlere göre daha kısadır. Yaklaşık 3 dakika gibi kısa bir sürede metal temizlenmiş olacaktır. Metalin cinsine ve üzerindeki yağ miktarına göre yağ alma kimyasalı seçilmelidir. Demir, çelik, bakır, zamak, pirinç, alüminyum ve galvanizli parçalarda kullanılabilir.

Ultrasonik yağ alma banyoları ses titreşimi, kimyasal etki ve sıcaklık yardımı  metal parçaların üzerindeki yağları temizler. Genelde orta alkali ortamda çalıştığı gibi nötr yağ alma kimyasalları ile de çalışabilir. Banyo sıcaklığı yüksek değildir ve süre metalin üzerindeki yağ miktarına göre uzayabilir.

Alkali temizlemede dikkat edilmesi gereken noktalar konsantrasyon, süre, sıcaklık ve toplam alkalitedir. Şartlar uygun olmasına rağmen yağ alma işlemi tetkili gerçekleşmiyorsa yağ alma katkıları kullanılılabilir. İşletmede kullanılan suyun sertliği de temizlemeye etki edebilir.

 
 
CLEANOL S 35 - Alkali Sprey Yağ Alma

Püskürtme demir fosfat ve çinko fosfat banyolarında kullanılabilen, yağ alma ve temizleme efekti yüksek olan bir üründür. 1,4-2,0 bar basınçta, alkali ortamda ve 50-75°C sıcaklıkta metal üzerindeki yağı rahat bir şekilde alır. Sprey demir fosfat ve çinko fosfatlama banyolarında fosfatlama öncesi kullanımı idealdir. Demir, çelik, döküm ve galvaniz kaplı parçalarda yağ alma için kullanılabilir.

 

CLEANOL 9151 - Alkali Sprey Yağ Alma

Metal işleme sanayinde püskürtme ve daldırma banyolarda kullanılan, yağ alma efekti yüksek olan alkali toz bir kimyasaldır. Yağ alma işleminin yanı sıra metalin üzerinde ince bir kaplama yaparak metali kısa süreli olarak pastan korur. Bu nedenle motor rektifiye işleminde kullanılabilir. Demir , bakır , çinko , alüminyum , pirinç ve bileşenleri için kullanılabilir. Metal parçalar üzerinde karartma yapmaz.

 

CLEANOL E 67 - Alkali Daldırma Yağ Alma

Yapısında silikat, fosfat ve yüzey aktif malzemeler bulunan, daldırma olarak kullanılan, kullanımı kolay toz bir kimyasaldır. Metal parçalar üzerindeki güçlü yağların çıkarılmasında ve özelliklede emaye sektöründe kullanımı yaygındır. Ayrıca demir fosfatlama, mangan fosfat ve çinko fosfat kaplama banyoları öncesinde daldırma yağ alma olarak kullanılabilir. %5-7 konsantrasyonda, 70-90°C sıcaklıkta ve 5-10 dakikalık süre ile uygulandığında metalin üzerindeki yağı tamamen alacaktır. Demir, döküm ve çelik için uygun bir kimyasaldır.

 

CLEANOL E 64 - Emaye Daldırma Yağ Alma

Emaye sektöründe yağ alma banyolarında kullanılan bir kimyasaldır. Demir fosfat, mangan fosfat ve çinko fosfat banyolarında ön yağ alma olarak da kullanılabilir. %5-10 konsantrasyonda, 70-90°C sıcaklıkta ve 5-8 dakikalık süre ile uygulanır. Demir,çelik ve döküm için uygun bir kimyasaldır.

 

CLEANOL ALK 28 - Alüminyum Daldırma Alkali Yağ Alma

Daldırma kromat prosesinde alüminyum yüzeylerden yağ ve polisaj kirliliklerin alınmasında kullanılan bir kimyasaldır. Alüminyum üzerinde aşındırma yapmadığı için aşındırma banyosundan geçmesi gerekebilir. Alüminyumun kararmasına neden olmaz. Alüminyum, bakır, pirinç ve zamak gibi metal parçalar da uygun sonuçlar verir. %3-5 konsantrasyonda, 60-70°C sıcaklıkta ve 5-8 dakikalık süre ile uygulanır.

 

CLEANOL R 83 - Alkali Daldırma Yağ Alma

Daldırma demir fosfat, mangan fosfat ve çinko fosfat kaplama banyoları öncesi güçlü yağların temizlenmesinde kullanılan yüksek alkali bir yağ almadır. Tel ve boru çekme işleminde kullanılan soğuk çekme sabunlarının temizlenmesinde de kullanılabilir. %4-6 lık bir banyo konsantrasyonunda, 70-90°C sıcaklıkta ve 5-8 dakikalık süre ile kullanılabilir. Sadece demir ve çelik için uygun bir kimyasaldır.

 

CLEANOL ADD - Yağ Alma Banyolarına Katkı

Alkali daldırma yağ alma banyolarında zor yağlı parçaların temizlenmesinde yağ alma banyosuna katkı olarak kullanılır. % 1 gibi düşük konsantrasyonda kullanıldığında içindeki yüzey aktif kimyasallar ve emülgatörler yardımı ile yağın uzaklaştırılmasında etkili olacaktır.

 

CLEANOL US 470 - Alkali Ultrasonik Yağ Alma

Metal sanayinde ultrasonik yağ alma banyolarında kullanılan yüksek alkali bir kimyasaldır. Demir, çelik, bakır, altın, zamak, pirinç, alüminyum ve galvanizli parçalarda karartma yapmadan güçlü yağların alınmasında kullanılabilir. %3-5 konsantrasyonda, 60-70°C sıcaklıkta ve 5-8 dakikalık süre ile ultrasonik yağ alma banyolarında kullanılabilir.

 

CLEANOL US 13 - Alkali Ultrasonik Yağ Alma

Demir, çelik, bakır, zamak, pirinç, alüminyum, altın ve galvaniz kaplı parçalarda karartma yapmadan güçlü yağların alınmasında kullanılır. Ayrıca alüminyum kromat öncesi alkali yağ alma olarak da kullanılabilir.%3-5 banyo konsantrasyonunda, 60-65°C sıcaklıkta ve 5-10 dakikalık süre ultrasonik yağ alma olarak yeterlidir.