YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey Kimyasal İşlemleri - Ürünler / Sarı Kromat Kaplama

Sarı kromat kaplama alüminyum yüzeylerde, boyanın yüzeye daha iyi yapışması ve korozyon direncinin artması için yapılan bir kaplama türüdür. Sarı kromatın yüzeye kaplama yapması için alüminyum üzerinde yağ ve oksit tabakalarından temizlenmiş olması gerekir. Kromatlama işlemi genelde ortam sıcaklığında yapılır. Kromatlama işlemi asidik bir ortamda  yapıldığı için kazanların paslanmaz veya polipropilen den yapılmış olması gerekir. Sarı kromatlama alüminyum üzerinde renk olarak açık sarıdan, koyu kahverengine kadar oluşan bir kaplama meydana getirecektir. Renk koyulaştıkça kaplama kalınlığı artar. Kromat banyoları Cr+6 ihtiva eder ve Cr +3 e dönüştürülerek  deşarj edilmelidir.

REMOLINE 660 - Sarı Alüminyum Kromat

Alüminyum ve çinko yüzeylerde açık sarıdan, kahverengine  kadar oluşan korozyon direnci ve boya tutuculuğu yüksek bir kaplama meydana getirir. Kromat kaplama öncesinde mutlaka yağ alma ve aşındırma işlemi yapılarak yüzeyin temiz hale gelmesi sağlanmalıdır. Ortam sıcaklığı REMOLINE 660 ın kaplama yapması için yeterlidir. Kromat banyosunun pH ı 2-3 aralığındadır. Kromat kaplama işlemin gerçekleşmesi için gereken süre banyo konsantrasyonuna ve pH a  bağlı olarak 2-10 dakika arasında değişebilir. Banyo pH ı yüksek ise kaplama hızı düşecek ve daha uzun sürede kaplama yapacaktır. Kaplama hızının arttırılamısı için ürün eklenmeli veya nitrik asitle pH düşürülmelidir. Alüminyum üzerine kromat kaplandıktan sonra deiyonize su ile durulanmalı ve 70 °C yi geçmeyecek şekilde kurutma kazanına alınmalıdır. Remoline 660 daldırma ve sprey olarak olarak alüminyum üzerine uygulanabilir.

 

REMOLINE 2603 - Alüminyum Toz Kromat

REMOLINE 2603 alüminyum yüzeylerde açık sarıdan, koyu kahverengine  kadar oluşan bir kromat kaplama meydana getirir. Kromat kaplamanın kalınlığı arttıkça alüminyum üzerindeki renkte koyulaşacaktır. Oluşan bu kaplama sonucunda boya yüzeye daha iyi yapışır ve korozyon direncini artar. Sarı kromat kaplamanın sağlıklı olabilmesi için öncesinde mutlaka alüminyumun yağı alınmalı ve aşındırma yapılmaı gerekir. Ortam sıcaklığında çalışmasına rağmen aşırı soğuklarda banyo sıcaklığı 20-25 °C ye yükseltilmelidir. Düşük sıcaklıklarda kaplama hızı da düşecektir. REMOLINE 2603 ün banyo kuruluş miktarı %0,5 gibi çok düşüktür ve hızlandırıcı kullanımına gerek yoktur. Kromat banyosunun pH ı 2-3 aralığındadır. Sarı kromat kaplama işleminin gerçekleşmesi için gereken süre banyo konsantrasyonuna ve pH a  bağlı olarak 2-10 dakika arsında değişir. Banyo pH ı yüksek ise kaplama hızı düşecek ve daha uzun sürede kaplama yapacaktır. Kaplama hızının arttırılamısı için ürün eklenmeli veya nitrik asitle pH düşürülmelidir. Alüminyum üzerine kromat kaplandıktan sonra deiyonize su ile durulanmalı ve 70 °C yi geçmeyecek şekilde kurutulmalıdır. Daldırma ve sprey olarak olarak alüminyum üzerine uygulanabilir.

 

REMOLINE 6300 G - Alüminyum Toz Kromat

REMOLINE 6300 G alüminyum yüzeylerde açık sarıdan, koyu kahverengine  kadar oluşan bir kromat kaplama meydana getirir. Kromat kaplama öncesinde mutlaka yağ alma ve aşındırma işlemi yapılarak yüzeyin temiz hale gelmesi sağlanmalıdır. REMOLINE 6300 G hızlandırıcı ile birlikte kullanılır ve banyo pH ı yükseldikçe hızlandırıcı ilave edilerek  pH 2-3 aralığına tutulmalıdır. Kromat kaplama işlemin gerçekleşmesi için gereken süre banyo konsantrasyonuna ve pH a  bağlı olarak 2-10 dakika arasında değişir. Banyo kullanım konsantrasyonu % 1 dir. Alüminyum üzerine kromat kaplandıktan sonra deiyonize su ile durulanmalı ve 70 °C yi geçmeyecek şekilde kurutulmalıdır. REMOLINE 6300 G daldırma ve püskürtme kromat banyoları için uygundur.