YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey Kimyasal İşlemleri - Ürünler / Yeşil / Şeffaf Kromat Kaplama

Yeşil kromat kaplama alüminyum yüzeylerde, boyanın daha iyi yapışması ve korozyon direncinin artması için metal yüzeyine Cr+3 olarak yapılan bir kaplama türüdür. Yeşil kromat kaplamanın oluşması için alüminyum üzerinde yağ ve pas bulunmaması gerekir. Yeşil kromat asidik yapıda bir kimyasal olduğu kazanların paslanmaz veya polipropilen den yapılmış olması gerekir. Yeşil kromatlama işleminde alüminyum üzerinde açık yeşil alacalı renk tonlarında bir kaplama oluşur. Alüminyum üzerinde oluşan kaplama Cr+3 olmasına rağmen, banyonun kendisi Cr+6 içerir. Bu nedenle banyolar deşarj edilirken kesinlikle arıtma yapılmalıdır.

 
 
REMOLINE G 11-12 - Yeşil Alüminyum Kromat Kaplama

REMOLINE G 11-12 prosesi alüminyum ve alaşımları üzerine yeşil kromat kaplama yapan bir kimyasaldır.  Yeşil kromatlama işlemi sonrasında alüminyum üzerinde açık yeşil alacalı renk tonlarında bir kaplama oluşur. Alüminyum yüzeyinde oluşan bu kaplamanın korozyon direnci ve boya tutunma kabiliyeti çok yüksektir. Ürünün kendisi Cr+6 içermesine rağmen alüminyum üzerinde yapılan kaplama Cr+3 tür. Yani boya altındaki kaplama ağır metal içermez. Banyonun kendisi Cr+6 içerikli olduğu için deşarj yapılırken arıtma kullanılması gerekir. Alüminyum üzerinde yeşil kromatlama meydana gelmesi için  30-40 °C lik banyo sıcaklığı yeterlidir. Kromat kaplama öncesinde mutlaka yağ alma ve aşındırma işlemi yapılmalıdır.  Banyonun toplam krom noktası ve sıcaklığa bağlı olarak işlem süresi 3-10 dakika arasında değişir.  Yeşil kromatlama işlemi bittikten sonra deiyonize su ile durulanması kaplama kalitesini arttıracaktır. Kaplanmış olan alüminyum parçalara  70°C yi geçmeyecek şekilde kurutma işlemi uygulanmalıdır. Remoline G 11-12, daldırma kromat banyoları için uygundur.

 

REMOLINE G 11-12 - Şeffaf Alüminyum Kromat Kaplama

REMOLINE G 11-12 prosesi alüminyum ve alaşımları üzerine şeffaf kromat kaplama yapan bir kimyasaldır. Yeşil kromatlama  için kullanılan kimyasalların aynısı şeffaf kromat için de kullanılır. Kaplamanın şeffaf olması için farklı miktarda hızlandırıcı girilmesi gerekir. Alüminyum üzerinde şeffaf kromat, hafif matlık oluşturacak şekilde bir kaplama meydana getirir. Alüminyum yüzeyinde oluşan bu kaplamanın korozyon direnci oldukça yüksektir. Ürünün kendisi Cr+6 olmasına rağmen alüminyum üzerinde oluşturduğu kaplama Cr+3 tür. Alüminyum üzerinde şeffaf kromatlama meydana gelmesi için  30-40 °C lik banyo sıcaklığına ihtiyaç vardır. Kromatlama öncesinde mutlaka yağ alma ve aşındırma yapılmalıdır. Kaplama banyosunun toplam krom noktası ve sıcaklığa bağlı olarak işlem süresi 3-10 dakika arasında değişir. Şeffaf kromat kaplama işlemi bittikten sonra deiyonize su ile durulanması gerekir. Alüminyum parçalar 70°C yi aşmayacak şekilde kurutma fırınına alınmalıdır. Daldırma kromat banyoları için uygun bir kimyasaldır.