YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey Kimyasal İşlemleri - Ürünler / Asidik Boya Çözücüler

Uzun süre elektrostatik toz boya ve yaş boyaya maruz kalan boya aparatları aşırı boya miktarından dolayı kullanılmaz hale gelir. Askılar üzerindeki boya çözülmez ise hem parçalar rahat bir şekilde takılamayacak hem de boya sarfiyatı artmaya başlayacaktır. Boya çözücüler genelde iki gruptan oluşur. Solvent bazlı boya çözücüler ve alkali boya çözücüler. Solvent içerikli olan boya çözücüler ortam sıcaklığında olarak çalışır ve genelde her türlü metal için uygundur. Özellikle prinç, zamak, alüminyum ve demir malzemelerde hızlı sonuçlar verir. Alkali boya sökücüler ise yüksek sıcakta çalışır ve her türlü metal için uygun değildir. Alkali olması nedeni ile demir ve çelik malzemeler için uygundur.

DISTRIP 112 - Alkali Boya Çözücü

DISTRIP 112, elektrostatik toz ve yaş boyayı çözen solvent bazlı bir kimyasaldır. Metalin üzerindeki çinko fosfat, demir fosfat veya alüminyum kromat kaplamaya zarar vermeden  boyayı eriterek çözer. Uzun süre boyaya maruz kalan boya aparatlarının üzerinde oldukça yoğun bir boya tabakası vardır. DISTRIP 112, boyayı eriterek banyonun dibine çökmesini sağlar. Çok katlı boyalar için uygundur. Çalışması için ortam sıcaklığı yeterlidir ve %100 konsantrasyonla çalışır. Boyayı sökme süresi boyanın epoksi polyester veya polyester olmasına, boyanın rengine ve boya kalınlığına göre 5 ile 60 dakika arasında sürer. Ürün içeriğinde solvent olduğu için kapalı bir banyo içerisinde kullanılması sarfiyatı ve kokuyu azaltacaktır. 

DISTRIP 213 - Asidik Boya Sökücü

DISTRIP 213, elektrostaik toz ve yaş boyayı söken solvent bazlı bir kimyasaldır. Boyanın gözenekleri arasından boya altına girer ve boyayı çatlatarak söker. Metalin üzerindeki demir fosfat, çinko fosfat veya kromat kaplamaya zarar vermeden boyayı çok hızlı bir şeklide söker. Ortam sıcaklığında %100 konsantrasyonla çalışır. İşlem süresi boyanın polyester veya epoksi polyester olmasına, boya rengine ve boya kalınlığına göre 2 ile 30 dakika arasında sürebilir. Kapalı bir kapta kullanılması kimyasal sarfiyatı ve koku açısından önemlidir. Her türlü metal için uygun bir çözümdür.

DISTRIP J 100 - Jel Boya Sökücü

Alüminyum ve saç yüzeylerdeki boyaları kabartarak sökmeye yarayan, yüzeye sürülerek uygulanan, solvent bazlı, asidik karakterli, kıvamlı jel yapıda bir üründür. Boyalı yüzeye tutunma özelliğinden dolayı dikey konumlu parçaların boya söküm işlemleri için uygundur. Hatalı boyanmış lokal bölgelerde kullanılabilir. Boyanın özelliğine göre söküm işlemi 3 - 15 dakika arasında gerçekleşir. Boya kabarması gerçekleştikten sonra, fazla bekleme yapılmadan sökülen kısım sert bir cisimle yüzeyden ayrılmalıdır. Boyası sökülen kısımların pas yapmasını önlemek için koruyucu işlem (tekrar boyama, anti-pas, yağlama...vb.) uygulanmalıdır.

DISTRIP 113 - Boya Sökücü

DISTRIP 113,  elektrostatik toz ve yaş boyayı söken solvent bazlı bir kimyasaldır. Metalin üzerindeki demir fosfat, çinko fosfat veya alüminyum kromat tabakaya  zarar vermeden boyayı çatlatarak söker. Uzun süre boyaya maruz kalan boya aparatlarının üzerinde oldukça yoğun bir boya tabakası birikir. Bu tip parçaların ve hatalı boyanan parçaların boya sökümü işleminde kullanılabilir. Isıtmaya ihtiyaç duymadan, %100 konsantrasyonla çalışır. İşlem süresi boyanın polyester veya epoksi polyester olmasına, boya rengine ve boya kalınlığına göre 5 ile 60 dakika arasında sürebilir.

 

DISTRIP 114 - Alkali Sıcak Boya Sökücü

DISTRIP 114,  elektrostatik toz ve yaş boyayı çözen alkali yapıda bir kimyasaldır. 100-120 °C gibi yüksek sıcaklıklar da çalışır. Banyo sıcaklığı ve konsantrasyonu düştükçe boya çözme hızı azalacaktır. Bu nedenle konsantrasyon düştükçe banyoya ekleme yapılmalıdır. Ürünün avantajı uçucu olmaması ve düşük sarfiyatıdır. Aparatlar üzerindeki kalınlaşmış boyalarda iyi sonuçlar verir. Boyayı sökme süresi boyanın epoksi polyester veya polyester olmasına, boyanın rengine ve boya kalınlığına göre 10 ile 60 dakika arasında sürer. Banyo konsantrasyonunun %30-50 arasında olması boyayı çözmek için yeterlidir.