YÜZEY KİMYASAL İŞLEMLERİ

Yüzey Kimyasal İşlemleri - Ürünler / Pasivasyon Kimyasalları

Fosfat kaplama sonrası uygulanan pasivasyon işleminin kendi başına metali paslanmaya karşı koruma özelliği yoktur. Boya öncesi kullanıldığında boya yapışma kabiliyetini ve korozyon dayanımını arttırır. Isıtmaya ihtiyaç duymadan% 0,2 - 0,3 gibi düşük kurulum konsantrasyonlarıyla kullanılır.

 

Pasivasyon işlemi çinko fosfat ve demir fosfat banyoları sonrasında kaplama üzerinde meydana gelen ve su kaynaklı iyonik yapıları temizler. Suya sertliğine yol açan bu iyonlar fosfat kaplama üzerinde tuz oluşumuna sebebiyet verir. Bu tabaka boyanın yırtılıp ve kalkmasına sebep olur. Boya öncesi pasivasyon kullanılması boya yapışkanlığını  ve korozyon direncini önemli ölçüde arttıracaktır. Sprey veya daldırma olarak kullanımı mevcuttur.

 

Pasivasyon ürünleri asidik yapıda olduğundan işlem kazanlarının paslanmaz olması gerekir. Çözelti pH sı 4-6 arasındadır. pH 6 nın üzerin çıktığında yeni banyo kurulumu yapılması daha mantıklıdır. Fosfatlanmış metal parçaların banyodaki işlem süresi 45 - 60 saniyedir. Fazla süreli kalması fosfat tabakasının sökülmesine yol açabilir.

 

Kromlu pasivasyon kullanımında, Krom+6 içeriğinden dolayı arıtma yapılarak Krom+3 e halinde atılmalıdır. Kromsuz pasivasyon kullanımında ise böyle bir işleme gerek yoktur.

 
 
PHORYL PAS 15 - Kromlu Pasivasyon

PHORYL PAS 15, çinko fosfat ve demir fosfat kaplama banyoları sonrası hem daldırma hem de sprey banyolarda kullanılabilen sıvı bir kimyasaldır. İşlem süresi 45 sn ile 60 sn arasında değişir. Pasivasyon banyosu ortam sıcaklığında ve %0,3 gibi düşük konsantrasyonlarda çalışabilir. İçeriğinde bulunan Krom+6 nedeni ile arıtma yapılarak atılması gerekir.

 

PHORYL PAS 17 - Kromsuz Pasivasyon

PHORYL PAS 17, demir fosfat ve çinko fosfatlama banyoları sonrası hem daldırma hem de sprey banyolarda kullanılabilen sıvı bir üründür. İşlem süresi 45 sn ile 60 saniye arasında değişir ve ortam sıcaklığında çalışabilir. Pasivasyon banyosunun pH ı 4-6 arasındadır. Kullanım konsantrasyonu %0,3 gibi oldukça düşük seviyededir. İçeriğinde zirkonyum bileşikleri bulunur. Arıtma işlemleri açısından Krom+6 lı pasivasyona göre avantajlıdır.

 

PHORYL PAS 18 - Nötralizasyon

PHORYL PAS 18 tel çekme ve boru çekme sektörlerinde çinko fosfat banyolarından sonra daldırma olarak kullanılan toz bir kimyasaldır. Çinko fosfat ile kaplanan tel veya boru daha sonra yarı reaktif sabuna girer. Nötralizasyon işlemi çinko fosfatlama sonrası tel üzerinde hem koruyuculuk sağlar hem de telin üzerinde tuz tabakası oluşturarak kuru sabunun daha iyi tutunmasını sağlar.  Nötralizasyon banyosu 60-70 °C sıcaklıkta, %0,4-1,5 konsantrasyonda çalışan orta alkali bir kimyasaldır.  1-2 dakikalık bir işlem süresi yeterlidir. Nötralizasyon banyosundan çıkan tel reaktif sabun banyosuna girmese bile uzun süre pas yapmayacaktır.